• اخبار

ضرورت هم‌اندیشی حوزه علمیه و فعالان تکنولوژی در راستای وضع قوانین فضای مجازی

ضرورت هم‌اندیشی حوزه علمیه و فعالان تکنولوژی در راستای وضع قوانین فضای مجازی
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال گفت: فعالان حوزه‌های علمیه و تکنولوژی باید گرد هم آیند تا تدبیری برای استفاده از تکنولوژی‌های نوین از جمله تلفن‌های همراه تصویری بیندیشند.

حسن علیزاده، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با اشاره به استفاده از تلفن‌های همراه تصویری در کشور اظهار کرد: در حال حاضر نرم‌افزارهایی همچون تانگو، وایبر، اسکایپ روی تلفن‌های هوشمند است که امکان برقراری ارتباط تصویری رایگان را فراهم می‌کند و یک سرویس جدیدی را در اختیار کاربران می‌گذارد.

وی افزود: البته تکنولوژی‌های جدید، حواشی و عوارض جدیدی دارد و همین ارتباط تصویری، ممکن است یک سری تبعات منفی غیراخلاقی و غیرشرعی داشته باشد که مورد توجه جامعه دینداران ما قرار گرفته است و تعدادی از مراجع عظام تقلید اظهار نگرانی کرده‌اند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات‌ و رسانه‌های دیجیتال تصریح کرد: ممکن است ورود تکنولوژی‌‌های جدید، آسیب جدی به جامعه وارد کند؛ بنابراین بایستی حداکثر تلاش را داشته باشیم تا از تکنولوژی روز دنیا با لحاظ کردن ملاحظات شرعی و دینی که حساسیت علمای بزرگ را نداشته باشد یا موازین شرعی‌مان را با علامت سؤال مواجه نکند، استفاده کنیم.

وی بیان کرد: باید در موضوع تطبیق مسائل فناوری و تکنولوژی با بزرگان حوزه علمیه در رسیدن به چارچوب‌های موازین شرعی و دینی بیشتر کار کنیم. تعدادی از فعالان حوزه علمیه که در حیطه تکنولوژ‌های روز نیز آگاهی دارند و جمعی از فعالان حیطه تکنولوژی، گردهم آیند و تدبیری بیندیشند، زیرا نمی‌توانیم بسیاری از تکنولوژی‌ها را استفاده نکنیم و از طرفی چارچوب ارزشی و مذهبی‌مان را عنایت داشته باشیم. بنابراین این هم‌اندیشی ضروری است.

علیزاده اظهار کرد: اتفاق خوبی است که فضای مجازی و تلفن همراه به عنوان رسانه‌ نوین، مورد توجه بزرگان و مراجع قرار گرفته و از این جهت خوب است که صاحبان تکنولوژی از این پس خود را آماده کنند تا مرزهای هویتی، اخلاقی، دینی جامعه را مورد توجه قرار دهند. صرف اینکه تکنولوژی برای تسهیل ارتباط است شاید باید اندازه‌ای مراقبت کنیم و برایش پیوست فرهنگی قرار دهیم.

وی یادآور شد: پیوست فرهنگی شامل دغدغه‌های دینی و مذهبی می‌شود که باید انجام داد. پیوست فرهنگی را باید جدی گرفت و به جز دغدغه‌های دینی، باید دغدغه‌های اخلاقی، قومیتی، جمعیتی، جامعه‌شناختی در این پیوست لحاظ شود.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال تصریح کرد: متأسفانه همیشه تکنولوژی را بدون توجه به پیوست فرهنگی وارد کشور می‌کنیم و شاهد عوارض و آسیب‌های آن می‌‌شویم. این تلنگری بود که از این پس باید حواسمان را بیشتر جمع کنیم.

مرکز
۲۴ فروردین ۱۳۹۲ ۱۲:۱۸
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500