اخبار

ناگفته های کارگردانهای شرکت کننده در فستیوال بزرگ کودک و نوجوان

ناگفته های کارگردانهای شرکت کننده در فستیوال بزرگ کودک و نوجوان
فستیوال سرزمین عروسکا از ساعت 9 صبح تا 30/18 بعد از ظهر در تالار استاد هودی شیراز در حال برگزاری است

 

 

 

به منظور گرامی داشت ایام مبارک دهه فجرانقلاب اسلامی و همچنین گسترش ارتقای فعالیتهای نمایشی به خصوص نمایش عروسکی، اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی فارس ،انجمن نمایش با همکاری هنرمندان این عرصه اولین فستیوال کودک و نوجوان با عنوان" سرزمین عروسکا "را برنامه ریزی نموده اند که در طول ایام فجر انقلاب اسلامی تا 24بهمن ماه جاری در خانه فرهنگ شماره چهار استاد هودی درحال اجرا است.

در همین راستا گفتگویی با کارگردان های شرکت کننده در این فستیوال هنری انجام داده ایم که به سمع ونظر می رسد.

"داستان لطیف" نویسنده: ایرج طهماسب (نویسنده، فیلم ساز، بازیگر، مجری)

کارگردان: نسیم شیرزادی.فوق دیپلم نمایش عروسکی از دانشگاه علمی،کاربردی تهران – آغاز فعالیت های تیاتری از سال 1375 و شروع فعالیت در نمایش های عروسکی از سال 1378. کارگردانی نمایش های ، همین یک شب است یلدا، ماه پیشونی ، داستان لطیف و ساخت عروسک های چندین نمایش عروسکی در شیراز، یاسوج ، خوزستان و ... . همکاری با صدا و سیما ی فارس ، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر از سال 1380 به عنوان عروسک ساز ، عروسک گردان ، صداپیشه. همکاری  با آموزش و پرورش به عنوان مربی تیاتر از سال 1383.

عروسک گردانان:الهه مؤذن – بهاره جهانگیر – سارا حافظی – نسیم شیرزادی – ساناز حدادیان  الهه باجولی – پریسا زارع زاده – فربیا پریدار- مریم یاقوتی

صدا پیشگان : سلمان فرخنده – نیسم شیرزادی – رضا صفری جعفر لو – یوسف موسوی – میترا مومنی

عروسک ساز : نسیم شیرازادی – مجتبی حدادی / مدیر صحنه : مجتبی حدادی / طراح دکور : غلام حسن احمدی  / نور و صدا : مجتبی حدادی

 خلاصه داستان: خواجه لطیف تنبور زن مردی ساده که دنیای او خلاصه شده در سازش، به اصرار زن طماع خود با قرض گرفتن تور ماهیگیری همسایه برای ماهیگیری کنار دریا می رود آنجا با ماهی جادویی آشنا می شود که آرزو را بر آورده می کند و ....

نسیم شیرزادی، کارگردان نمایش داستان لطیف، می گوید:  اولین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان با اجراهای مختلف تئاتر عروسکی و تشکیل کلاس های مختلف آموزشی در شیراز می تواند شروع خوبی برای تربیت نیروهای مختصص در زمینه تئاتر کودک و نوجوان و نمایش های عروسکی باشد و این نوع نمایش ها بیشتر و بهتر به مردم شناسانده شود .

نسیم شیرزادی،بیان داشت: امیدواریم این نوع فستیوال ها و فعالیتها منوط به همکاری و حمایت همه جانبه اداره ارشاد و انجن هنر های نمایشی و مدیران و مسئولین محترم استان تا در سال های آتی نیز شاهد برگزاری چنین فستیوال هایی با کیفیت بهتر باشیم .

در فرازی دیگر ازاین گفتگو به سراغ نمایش دخترای ننه دریا رفتیم که مطالب مورداشاره از زبان کارگردان ارئه می شود:

" دخترای ننه دریا " کارگردان:زهرا فخر احمد:کارشناس کارگردانی نمایش،شیراز دانشگاه آزاد اسلامی

عوامل : کارگردان : زهرا فخر احمد  / سروده ی احمد شاملو / مشاور کارگردان  : بهنام چارئی  / مدیر صحنه : حامد توکلی

عروسک گردانان : نرگس شیرازی نژاد ، مریم شاهی ، سمیرا صحرانورد ، فاطمه شکوهی ، صدیقه احمدی ، لعیا فولادفر ، سارا شیرازی نژاد ،

بازیگران : مینا جمالی ، رسول فهندژ سعدی  صدا پیشگان : اشکان فرهادی ، بهنام چارئی ، علی معینی ، آرش ابراهیمی ، زهرا فخر احمد ، نرگس خاتون ایروانی ، مینا جمالی ، مرضیه راوید .

طراحی و ساخت عروسک : زهرا فخر احمد  طراحی نور : زهرا فخر احمد ، صمد فرهنگ  طراحی دکور : بهنام چارئی ، زهرا فخر احمد  ساخت و تدوین کلیپ : غلامرضا سلطانی

در این نمایش ، سروده ی جاودانه ی احمد شاملو بسیار وفادارانه به اثر شاعر به تصویر کشیده است . با استفاده از تکنیک عروسک سایه ( سایه های سیاه و رنگی ) که بر پرده نمایان می شود و استفاده از حضور بازیگران ، ترکیبی جذاب و نو در مقابل دیدگان با ارزش تماشاگر جلوه نمایی می کند. تا زیبایی کلام شاعر با تصاویر چشم نواز تأثیری دو چندان بر تخیل بیننده گذارد . تصاویر یکی پس از دیگری بر پرده ، ساخته و پرداخته می شوند و کلام آنها را همراهی می کند. موسیقی جایگاهی ویژه در این اثر دارد و نهایت صدای انسان ، موسیقی سازی ، موسیقی افکتیو و آوای انسانی تصاویر را همراهی می کند. تا شعر به تصویر بدل شده ، روحی را نوازشی مضاعف بخشد . داستان ، داستان همیشگی خشکسالی و زمین تشنه است ، آنجا که کشاورز و باغدار چشم بر آسمان دوخته تا باران رحمت نازل شده حاصل به بار آید و روزی فراوان گردد.

پسران عمو صحرا چشم بر دریا دارند تا ننه دریا به دختران دریا اجازه دهد تا بخارشده به آسمان روند و بر زمین ببارند و در این میان ننه دریا با هر ترفندی که شده مانع از رسیدن دختران دریا به پسران عمو صحرا می شود و . . .

تکنیک عروسکی این نمایش از نوع عروسک های سایه ای می باشد اما نه سایه های سیاه چون نمایش قره گز ، بلکه در اینجا شما سایه های سیاه را درکنار سایه های رنگی می بینید.عروسک ها از جنس کاغذ است و دارای مفاصل متحرک که با استفاده از میله ، عروسک گردان آنها را به حرکت واداشته و جان می بخشد. این تکنیک ، تکنیکی آزمایش شده در تمام جهان است و یکی از انواع تکنیک های عروسک گردانی می باشد. در کنار حضور عروسک از بازیگر با لباس و گریم کامل استفاده شده است . که این ترکیب جلوه ای نو را در مقابل تماشاگر ظاهر می سازد .

از آنجا که این نمایش بخش عملی پایان نامه ی کارشناسی کارگردانی کارگردان بوده ، کاملاّ با مطالعه ، کنکاش و به صورت عملی طراحی گردیده . هر چند که هر نمایش تجربه ای جدید است و از این رو می توان آن را تجربی دانست اما این تکنیک شناخته شده و بارها در همه جا امتحان گردیده است .

" طبیب اجباری "نیز ازجمله نمایشهای دیگر این جشنواره است که کارگردان آن با ما به گفتگو نشته که به آن پرداخته می شود:

کارگردان و باز نویسی متن : نرگس شیرازی نژاد /نویسنده : ژان باتیست پوکلن مولیر

بیوگرافی هنری و تحصیلی : من تئاتر را از سال 80 شروع کردم و از سال 86 به طور حرفه ای مشغول به کار تئاتر شدم – عروسک گردان و صداپیشگی سریال نارنج و ترنج 2 را انجام داده ام – دو بله انیمیشین دومان به کارگردانی سیامک سلطانی – صداپیشگی سریال نارنج و ترنج 3 و عروسک گردانی تئاتر فیلی و فیلا به کارگردانی مونا محمود زاده : آقی کفاش و آقای همسایه: ایمان دبیری – سونیا : مهدی احمدی – ملک خورشید : حمیده مقدسی –دخترای  ننه دریا : شهرزاد فخر احمد و......

در مورد این سوال که چرا عروسکی ؟ از دید من مولیر نویسنده ی بسیار بزرگ و بر جسته ای است که متن هایش به دلیل داشتن درون مایه های بسیار قوی قابلیت اجرایی فراوانی دارند و هر شیوه ی اجرایی امکان پذیر است . من به دلیل اینکه حس کردم طبیب اجباری از لحاظ جذب مخاطب موفق تر است این متن را انتخاب کردم و به عقیده ی بنده وقتی این دست کار ها را بر عهده ی عروسک می گذاریم موفق تر می شویم چرا که دست و بالمان بای انجام هر گونه میزانسن باز است . و شیوه ی تاپ تیبل بهتین شیوه است چرا که 3 نفر هم زمان حس درویشان را به عروسک انتقال می دهد و این موجود کاملا زنده و با حس و حال می شود .

من از روز های ابتدایی شروع این کار که در منزل خودمان تمرین می کردم با سختی فراوان 21 نفر را دور هم جمع می کردم . برای هماهنگ کردن زمان تمرین برای 21 نفر واقعا جانم بر لبم می رسید و به حق که تمامی دوستان هم همکاری کردند و از آنها ممنونم.

تمرین ما روزی 2 ساعت شروع شد و در اواخر به روزی 4 ساعت هم می رسید  3ماه مدوام تمرین داشتیم حتی روز های تعطیل . من قبل از اولین اجرای عمومم 11 بار اجرای ژنرال رفته بودم و این اتفاق خیلی خوبی بود .

این نمایش در واقع داستان پزشکی ( طبیب ) را نشان می دهد که به زور کتک پذیرفته است تا پزشک باشد و....

عوامل : کارگردان : نرجس شیرازی نژد / نویسنده : ژان باتیست پوکلن ( مولیر )

صداپیشگان : حسین قهرمانی – حسن فلاح – فرانک جوادپور – مریم شاهی – مجتبی فلاحی – هادی بی کینه

عروسک گردانان : انسیه علوی – رسول فهندژ- فاطمه غیثی – مریم شاهی – فاطمه شکوهی – سمیرا صحرا نورد – سارا شیرازی نژاد – پریسا احمدی – زهرا فخر احمد – زهرا میرزایی – سپیده زاهدی – مریم پور اسلامی – آزاده کشاورز – فرناز محمدی – مریم فهندژ

حمل اکساسوار : سار شیرازی نژاد – مری فهندژ – فاطمه شکوهی مریم شاهی / طراح پوستر و بروشور و عروسک : راضیه روستا / ساخت عروسک : ملیحه زحمتکش – زهرا قربانی

ساخت و طراحی دکور : غلام احمدی – امین احمدی  / ضبط نریشن و میکس : استودیو ( موتیف ) سیامک سلطانی

عکاس و تصویر بردار : امید مروج حسینی  / منشی صحنه: امید مرادی / سرپرست عروسک گردانان: انسیه علوی

مدیر صحنه : سعید نظری / تهیه کننده:حسن شیرازی نژاد / و با سپاس فراوان از امیر خواجه میرکی ، محمد فتحی ، حامد مبردی ، ابوالفضل فرهادی و مرتضی پیروی.

دیدگاه در خصوص تیاتر فارس: خدارا شکر تیاتر فارس رو به پیشرفت است. اگر سالن اجرا ها و تمرین ها از یکدیگر مجزا شود و همچنین سیستم سرمایشی و گرمایشی سالن ها بهبود پیدا کند و در ضمن مهمتر از همه ، بودجه ای که برای هر اجرا مشخص می شود ،به موقع و در ضمن بدون کسر شدن از آن به دست بچه ها برسد، حداقل می شود کیفیت کارها را بالا تر برد و در آخر پیشنهاد می کنم که سالن تئاتر کارکودک و کار بزرگسالان متفاوت باشد.

شایان ذکر است ؛ فستیوال بزرگ کودک و نوجوان با نام "سرزمین عروسکا" تا 24 بهمن ماه از ساعت 9 صبح تا 30/18 بعد از ظهر در تالار استاد هودی شیراز( خانه فرهنگی شماره 4 پارک آزادی ) شامل برنامه های ذیل است : اجرای نمایشگاه عروسکی و کودک و نوجوان صحنه ای و خیابانی /کارگاه آموزشی ساخت عروسک توسط اساتید مجرب / کارگاه آموزشی ماسک و گریم و چهره پرازی نمایشگاههای کودک و نوجوان / برگرازی نمایشگاه عروسک های ساخته شده توسط هنرمندان برجسته تئاتر عروسکی / اجرای ویژه نمایش عروسک مینا توسط با سابقه ترین نمایشگر عروسک مینا/اجرای نمایش جی جی و بی جی / برگزاری کارگاه آموزش عروسک گردانی ویژه هنرجویان 

 

 

 

 

 

 

 

۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۴۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید