اخبار

تحلیل بازار تبلیغات ایران و جهان (بخش ششم)

بازار تبلیغات دیجیتال در ایران

از یک سو وابستگی اقتصاد ایران به نفت و کاهش صنایع و کسب و کارهای متوسط و کوچک و از سوی دیگر تغییرات سیاست های دولت در تعامل با جامعه بین الملل در رونق اقتصادی و به دنبال آن صنعت تبالیغات بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال پس از توافق موسوم به برجام آرامشی نسبی بر بخش اقتصادی کشور حاکم شد و به دنبال آن شرکت ها و صاحبان صنایع خارجی تمایل بیشتری به حضور و فعالیت در ایران از خود نشان دادند و در نتیجه هزینه های بخش تبلیغاتی نیز افزایش یافت. انتظار می رود پس از خروج امریکا از این توافق و ایجاد محدودیت های گسترده برای فعالیت های تجاری با ایران (خروج شرکت ها و تجار خارجی) سهم هزینه های تبلیغاتی شرکت های خارجی نیز کاهش چشمگیری داشته باشد.

این در حالی است که براساس گفته های صاحبان بنگاه های تبلیغاتی دیجیتال،هزینه های تبلیغات دیجیتال شرکت ها و فعالان اقتصادی داخلی روز به روز در حال افزایش است. فعالان تبلیغات دیجیتال در ایران انتظار دارند این بخش رشدی بیش از 50 درصد را در سال 1398 تجربه کند. از مهمترین دلایل رشد هزینه های تبلیغات دیجیتال به گفته فعالان این بخش به موارد زیر می توان اشاره کرد:

1)     نرخ پایین تعرفه های تبلیغات دیجیتال به نسبت با تبلیغات تلویزیونی و محیطی

2)     قابلیت اندازه گیری میزان دیده شدن و همچنین قابلیت سنجش اثر بخشی در تبلیغات دیجیتال

3)     افزایش پوشش اینترنت به خصوص اینترنت موبایل، پهنای باند و گوشی تلفن همراه

4)     سبک زندگی (خرید آنلاین، مطالعه و تفریحات آنلاین، روابط آنلاین و ...)

براساس داده های آژانس‌های تبلیغاتی در دسته‌بندی مشاهده تبلیغات بر روی گوشی های موبایل به ترتیب سامسونگ و هوآوی رتبه های اول و دوم را در اختیار دارند و در خصوص اپراتورهای تلفن همراه نیز همراه اول، ایرانسل و رایتل به ترتیب با۵۳.۲۹ و ۳۶.۶۵ و ۳.۱۲درصد بیشترین سهم را در این بخش به خود اختصاص داده اند.

براساس اطلاعات بدست آمده از فروشگاه کافه بازار سهم هریک از اپلیکشن های مختلف در نمایش تبلیغات،بخش بازی و سرگرمی با 61 درصد در صدر قرار دارد و بخش‌های ابزار، آموزش و فرهنگی و مذهبی، موقعیت‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

  

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۰:۲۹
مرکز توسعه فرهنگ و هنر درفضای مجازی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید