اخبار

برگزاری نشست بررسی تأثیر فضای مجازی بر زندگی قرآنی

برگزاری نشست بررسی تأثیر فضای مجازی بر زندگی قرآنی
نشست بررسی تأثیر فضای مجازی بر زندگی قرآنی، از سلسله نشست‌های بخش رسانه‌‎های دیجیتال بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، شب گذشته برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، فروغ نیلچی‌زاده، مدرس حوزه و دانشگاه و کارشناس ارشد فلسفه و کلام اسلامی در نشست بررسی تاثیر فضای مجازی بر زندگی قرآنی، گفت: افراد با اطلاعات انبوهی که از اینترنت، تلویزیون و تلفن‌های همراه به دست می‌آورند در یک فضای غیر ارادی قرار می‌گیرند و قدرت یادگیری اطلاعات ارادی را از دست می‌دهند.

 وی با اشاره به این‌که نوجوانان و جوانان با انبوهی از اطلاعات روبرو هستند که راست یا دروغ تحویل آن‌ها می‌شود، گفت: قرآن کریم سعی کرده به ما آگاهی و هوشیاری لازم برای ارتباط با رسانه‌های دیجیتال را ارائه بدهد و فرمولی که قرآن کریم برای مقابله با این رسانه‌ها ارائه می‌دهد این است که گوش، چشم و دل انسان را مسئول معرفی می‌کند و فرد را مسئول کنترل آن‌ها می‌داند.

 نیلچی‌زاده، در ادامه چند گام عملی را برای مقابله با فضای مجازی منفی و دارای تأثیرات غیرمفید معرفی کرد و گفت: نخستین گام برای مقابله با این رسانه‌ها این است که اعتراف کنیم که دنیای ما، دنیای دیجیتالی است که نباید در برابر آن عقب‌نشینی کنیم بلکه باید آن را فتح کنیم.

 وی اظهار داشت: فضای دیجیتال را باید به گونه‌ای تنظیم کنیم که فرد با ورود به آن با یک فضای خوب و مثبت روبرو بشود.

 به گفته نیلچی‌زاده، دومین گام عملی این است که بدانیم قابلیت تولید برنامه برای همه یکی دیگر از ویژگی‌های رسانه‌های دیجیتال است و معمولا این رسانه‌ها بهترین برنامه‌ها را در کنار بدترین‌ها ارائه می‌دهند و تحلیل آن‌ها را بر عهده کاربر می‌گذارند.

 وی  به بحث اخلاص و تاثیر آن بر فعالیت در عرصه فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: در فرهنگ رایج ما چنین است که افراد مثلاً مسجدی می‌سازند و در آن کاشی‌کاری‌های بسیار زیبایی انجام می‌دهند، اما نامی از خود در آن بر جای نمی‌گذارند و تنها گاهی مشاهده شده که در پایین کاشی‌کاری‌ها نوشته می‌شود که «العبد» و نام خود را می‌نویسند.

 این استاد دانشگاه ادامه داد: هنوز این مفهوم اخلاص به فضای مجازی تعمیم نیافته و افراد تلاش نمی‌کنند که دیگران را به مطلب خوب و آموزنده‌ای لینک کنند بدون این‌که نامی از آن‌ها باقی بماند.

 نیلچی‌زاده با اشاره به این‌که این فعالیت می‌تواند در جهت نشر مفاهیم قرآنی بسیار مؤثر باشد، تأکید کرد: این فرهنگ هنوز بسیار کم‌رنگ است.

 وی گفت: کم‌رنگ بودن این فرهنگ دلایل متعددی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به این مطلب اشاره کرد که افراد متدین و بسیار پاک زیاد وارد این فضا نمی‌شوند و آن را همانند بازار می‌دانند که ورود بیش از اندازه به آن، آن‌ها را درگیر مسائل مادی می‌کند.

 نیلچی‌زاده افزود: فضای مجازی هم مانند بازار سنتی است حال آن‌که در آن همه افراد هم خریدار هستند و هم فروشنده بر خلاف بازار سنتی که در آن فرد یا خریدار است یا فروشنده.

 وی در پایان با اشاره به شجره ممنوعه قرآن خاطرنشان کرد: همه مردم در همه زمان‌ها شجره ممنوعه دارند که باید آن را به خوبی بشناسند تا از آسیب‌های آن در امان بمانند.

 

۱۴ مرداد ۱۳۹۱ ۱۴:۲۷
روابط عمومی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید