• اخبار

بسیاری از آسیب های ناشی از فضای چت برگرفته از دوگانگی فرهنگی آن است

مسوول دبیرخانه کمیته ساماندهی فضای مجازی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: آزادی بیان، پنهان بودن هویت، مرموز بودن فضا و ارتباط راحت از علل جذب جوانان به فضای چت و چت رم ها است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان جنوبی سعید کسرائی نیا گفت: چت رم فضایی است همانند یک اتاق که کاربران اینترنت با دیدگاه ها و تفکرات مختلف بدون محدودیت و با هویت مجازی وارد آن می شوند و به بحث و گفت و گو می پردازند.
وی در خصوص علت و استقبال افراد از فضای چت، اظهار کرد: یکی از ویژگی های محیط اینترنت این است که افراد در آن هویت مجازی دارند و افرادی که از هویت واقعی خود احساس رضایت نمی کنند و در واقع به دلیل عدم کنترل و وجود قوانین محدود کننده به سمت اینگونه محیط ها (چت رم) کشیده می شوند.
مسوول دبیرخانه کمیته ساماندهی فضای مجازی و رسانه خراسان جنوبی با بیان اینکه متاسفانه ما در سالهای اخیر دچار دوگانگی فرهنگی شده ایم، گفت: با پیشرفت علم و فناوری نوع ارتباط افراد تغییر کرده و ابتدا به سمت ارتباط حاضر به غایب از طریق پست، تلفن و سپس به سمت ارتباط غایب به غایب از طریق محیط مجازی مثل چت رم ها کشیده شده است.
وی افزود: امروز افراد در محیط مجازی و چند بعدی با ماهیت ها و شخصیت های مختلف با هم آشنا می شوند و اینترنت این فرصت را به افراد می دهد که بیشتر و آزادانه تر با هم ارتباط داشته باشند، ارتباطی که با هزینه کم، جذابیت بالا و دسترسی آسان همراه است.
بهناز زال کارشناس ارشد روانشناسی در خراسان جنوبی نیز گفت: فضای اینترنت برای جوانان که هیجان طلب هستند گیرایی خاصی دارد.
وی اظهار کرد: در بحث اینترنت و چت رم ها اولین خاصیت برقراری ارتباط بین افراد است.
وی با بیان اینکه فضای چت بدون در نظر گرفتن فاصله جغرافیایی و فرهنگ ارتباط بین افراد را تسهیل می کند، گفت: اگر از چت رم ها استفاده درست شود یک فضای خوب برای تبادل اطلاعات است.
زال ادامه داد: متاسفانه امروزه به دلیل استفاده نادرست و غیر اخلاقی از چت رم ها بازدهی این فضا بار منفی بیشتری را در پی دارد.
وی افزود: به دلیل سهل الوسول بودن این ابزار و عدم محدودیت باید برنامه ریزی درست از سوی مسوولین مربوطه برای استفاده به جا و مناسب صورت گیرد.
کسرائی نیا نیز با بیان اینکه اینترنت متعلق به ما نیست و برخاسته از فرهنگی مغایر با فرهنگ ایرانی، اسلامی ما است، گفت: بسیاری از آسیب های ناشی از فضای چت برگرفته از همین دوگانگی فرهنگی است.
وی ادامه داد: شروع استفاده از اینترنت برای بیشتر جوانان و نوجوانان به علت جذابیت های ظاهری و دست رسی آسان از فضای چت و چت رم ها شکل می گیرد.
کارشناس ارشد روانشناسی در خراسان جنوبی نیز در خصوص آسیب های فضای چت که برای افراد وجود دارد به آسیب های جسمی، روانی، فرهنگی و اخلاقی اشاره کرد.
زال ادامه داد: استفاده مکرر و زیاد از اینترنت و چت رم باعث ایجاد ناراحتی جسمی از جمله کمردرد، کمبود خواب وکاهش اشتها در افراد می شود و ممکن است باعث کم شدن فعالیت بدنی شود.
وی اضافه کرد: افزایش قند خون، ایجاد چاقی بیمارگونه، افزایش چربی از دیگر آسیب های جسمی استفاده زیاد از اینگونه فضا ها است.
زال در خصوص آسیب‌های روانی فردی نیز گفت: استفاده مستمر فرد از رایانه باعث کم شدن ارتباط چهره به چهره وی می شود که به دنبال آن خود انزوای، کناره گیری از خانواده و انزوای اجتماعی را در پی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه انسان موجود اجتماعی است، یادآور شد: وقتی فرد این امکان را نداشته باشد که با دیگران ارتباط مستقیم و رو دررو داشته باشد دچار افسردگی می شود.
این کارشناس ارشد افزایش اضطراب و کاهش عزت نفس را از آسیب های روانی افرادی که استفاده زیاد از فضای چت رم دارند برشمرد.
زال اظهار کرد: پژوهش ها نشان داده افرادی که خود پنداری منفی و عزت نفس پایین دارند، بیشتر به سمت این فضا ها کشیده می شوند.
وی خاطر نشان کرد: سردرگمی، سرخوردگی، یاس و ناامیدی، دور بودن از اجتماع، افت تحصیلی از آسیب های است که برای جوانان و نوجوانان در فضای چت رم بوجود می آید.


۲۶ اسفند ۱۳۸۹ ۱۱:۰۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500