اخبار

لزوم توجه به ظرفیت بالای فضای مجازی

لزوم توجه به ظرفیت بالای فضای مجازی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره رسانه های دیجیتال گفت: امروزه نمی توان در برابر فناوری اطلاعات و ارتباطات ایستاد بلکه باید آینده و افق های دور را مد نظر قرار داد و با استفاده از فضای مجازی، سبک زندگی اسلامی- ایرانی را به دنیا معرفی کرد.

 

به گزارش  روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی هشتمین جشنواره رسانه های دیجیتال در سالن سینمایی وزارت ارشاد با بیان این مطلب افزود: اقتصاد خلاق همان چیزی است که امروزه تولید می کنید و محصول ذهن و فکر و خلاقیت شماست و نیازی به ابزارهای فیزیکی ندارد.

جنتی در ابتدای سخنان خود گفت: لازم است از تلاش اصحاب فرهنگ و هنر سینماگران، نویسندگان و روزنامه نگاران برای برای جلب اعتماد مردم برای شرکت در انتخابات که حماسه دیگری آفریدند، تشکر کنم. کسانی که در این دوره در تهران و شهرستان ها  مشارکت کردند تعدادشان نسبت به سال های گذشته قابل توجه بود.

وی افزود: البته انتخابات تهران همه را غافلگیر کرد و آنچه را بسیاری باور نمی کردند تحقق یافت و یکی از عوامل این پیروزی بهره گیری از فضای مجازی و شبکه های دیجیتال بود.

جنتی ادامه داد: فضای مجازی باعث شد کسانی که استفاده بیشتری از آن در انتخابات کردند، بهره بیشتری بردند و این نشان دهنده این است که این فضا امروز در اختیار همه است.همه شما می دانید امروزه دنیا با سرعت بسیار زیادی در حال تحول است. به ویژه فناوری دیجیتال و رسانه های دیجیتال هر روز با یک پدیده جدید روبرو می شود و تغییر در آن برق آسا است.

وی افزود: به هر میزان این فناوری رشد می کند تغییر در عرصه محتوای فرهنگ حاصل می شود. اگر مقایسه کنیم تحولی که در دنیا در اثر اختراع برق به وجود آمد و یا تحولی در حوزه صنعت چاپ به وجود آمد  با تغییراتی که در حوزه فناوری دیجیتال ایجاد شد کاملا برابری می کند و چهره جهان را تغییر می دهد.

جنتی گفت: روش های سنتی اعتبار خود را از دست داده و عموم مردم تمایل برای کسب اطلاعات، اخبار، خدمات، بازی های رایانه ای در شبکه های اجتماعی را دارند. عملیات بانکی، آموزش هایی که می توانیم از آن بهره بگیریم همه در این فضا مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به تغییر گروه سنی کاربران نیر نسبت به گذشته گفت: کودکان چهار پنج ساله هم امروزه با تلفن همراه و استفاده از بازی های رایانه های بهره مند می شوند.

وی افزود: این تغییرات در حوزه فناوری است و به موازات این دستاوردها در این حوزه تغییرات عظیمی هم در حوزه فرهنگی را شاهدیم. در گذشته شاهد بودیم که مراکز دانشگاهی و حوزه های علمی برای تدوین یک پروژه علمی لااقل دو سال زمان صرف می کردند ولی امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی می توان در یک هفته هم کارها را انجام داد.

جنتی گفت: امروز در فضای مجازی بسیاری از کتاب ها، فیلم ها، موسیقی و به طور کلی صدا و تصویر مورد بهره برداری قرار می گیرد و در آینده ای نزدیک با تلفن همراه در سراسر جهان می توان همه ارتباطات تلفنی، تصویری و صوتی برقرار کرد و همه خدمات لازم را از طریق تلفن همراه در اختیار گرفت.

وی با تاکید بر تاثیرات گسترده شبکه های مجازی ادامه داد: این فضا به همان اندازه که مفید است و از آن بهره می بریم و موجبات گسترش علم، فرهنگ و ... را فراهم می آورد در عین حال به همان اندازه نیز زیان هایی دارد که در استفاده مناسب و درست آن باید مراقبت های لازم را داشته باشیم. که از آن جمله می توان به حوزه های بازی های رایانه ای، آموزشی و ... اشاره کرد که در صورت مراقبت نکردن آموزش های منفی نیز در پی دارد.

جنتی گفت :یکی از رسالت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صیانت از فرهنگ کشور است. در حوزه کتاب به همان اندازه که برای بیان نظرات افراد و نویسندگان آزادی وجود دارد و همچنین در حوزه مطبوعات نیز به همین اندازه که آزادی بیان وجود دارد ولی در عین حال افسارگسیخته هم نیست و هر کسی هر چیزی را نمی تواند بیان کند و یا بنویسد. هر کسی نمی تواند هر رمانی را منتشر کند چون ما در برابر نسل جدید مسوول هستیم.

وی افزود: ضوابط قانونی و چهارچوب های لازم برای صیانت و مراقبت از فرهنگ ملی و اسلامی لازم است و یکی از وظایف وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در حوزه رسانه های دیجیتالی نیز این است که ضوابط و قوانینی که شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و دولت تعیین کرده است را رعایت کند.

وی با اشاره به عدم محدودیت در نقل و انتقالات اخبار و اطلاعات از طریق شبکه های اجتماعی در دوره انتخابات اخیر از سوی دولت گفت: یکی از دلایلی که باعث شد فضای انتخابات در این دوره دارای امنیت باشد این بود که افراد به راحتی در این شبکه ها نظرات خود را ارایه می دادند و به راحتی با یکدیگر گفت وگو می کردند بنابراین نیازی نداشتند که در خیابان ها با یکدیگر سخن بگویند.

جنتی با اشاره به استفاده ٢٠ میلیونی کاربران کشورمان از برخی شبکه های اجتماعی افزود: بسیاری از روزنامه ها نیز سخن خود را در همین کانال ها و شبکه های اجتماعی بیان می کنند.

وی با اشاره به سوال یکی از خبرنگاران در ابتدای وزرات خود گفت: این خبرنگار آن زمان از من پرسید «نظرت درباره فیس بوک چیست؟» من در پاسخ به او گفتم هم منافع دارد و هم مضار که باید از آن به روش درست در جهت گسترش فرهنگ استفاده کرد زیرا می تواند وسیله انتقال فرهنگ باشد. بعد از این گفت و گو خیلی ها گفتند که وزیر از فیس بوک استفاده می کند! ولی امروزه شاهدیم که رسانه های منتقد از استفاده از شبکه های اجتماعی خودشان نیز در حال استفاده از این شبکه ها هستند.

جنتی ادامه داد: خیلی تلاش شد که این شبکه ها فیلتر نشود و وزرای عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه در این دو سال در برابر این موضوع مقاومت بسیاری کردند که این شبکه ها فیلتر نشوند. ولی در عین حال تلاش شد تا فیلترینگ هوشمندی نیز برای استفاده صحیح از آنها ایجاد شود.

وی با تاکید براینکه در زمینه تکنولوژی و فناوری نباید از دنیا عقب باشیم گفت: در این زمینه باید فاصله مان را با دنیا حفظ کنیم و از آنان عقب نمانیم چون ابزاری برای گسترش و توسعه فرهنگ است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره رسانه های دیجیتال در حوزه رسانه های رضوی افزود: از این طریق تبلیغ فرهنگ رضوی صورت می گیرد و فرهنگ اسلامی و ایرانی را با این فضا می توانیم توسعه دهیم بنابراین باید حداکثر استفاده از رسانه های دیجیتال در این زمینه را داشته باشیم.

جنتی ادامه داد:سامانه نمایش درخواستی که اخیرا از آن رونمایی شد یکی از کارها و اقداماتی است که در حوزه فرهنگ، تحولی اساسی ایجاد می کند که از طریق آن کاربران با قیمتی بسیار ارزان می توانند با انتخاب خود به فیلم های سینمایی، موسیقی، فیلم های مستند و ... مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند.که امیدوارم در آینده نیز صدا و سیما با این سامانه همکاری کند تا برنامه های آن هم برای علاقه مندان در این سامانه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تولید محتوا خدمتی عظیم به جامعه است افزود: من از تمامی کسانی که در این زمینه به فرهنگ و هنر کشور و ارتقای آن کمک می کنند تشکر می کنم و تلاش می کنیم تا از مالکیت فکری و معنوی و حقوق این افراد صیانت کنیم.

جنتی در پایان با اشاره به تهیه لایحه قانونی حمایت از مالکیت فکری و معنوی در دولت یازدهم گفت: این لایحه تحویل مجلس شده است و امیدوارم در مجلس آینده به تصویب برسد.

در پایان این مراسم از نرم افرار های آوانما و بازی رایانه های کلاه قرمزی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ۱۶:۲۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید