• اخبار

الگوسازی هدف بخش تولیدات دانش آموزی جشنواره رسانه های دیجیتال

الگوسازی هدف بخش تولیدات دانش آموزی جشنواره رسانه های دیجیتال
مدیر بخش های هنرهای دیجیتال و دانش آموزی در مورد معرفی مرکز فن آوری اطلاعات و مرکز گسترش رسانه های دیجیتال گفت: مرکز فن آوری اطلاعات و مرکز گسترش رسانه های دیجیتال زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که رسالت آن فنی نیست بلکه فرهنگی می باشد و آوردگاهی است که تمام تولیدکنندگان رسانه های دیجیتال و تولید کنندگان محتوا در بستر فناوری اطلاعات محصولات خود را ارائه می دهند.
وی در گفتگو با روابط عمومی مرکز رسانه های دیجیتال گفت: در این مرکز  استانداردها تعریف می شود تا  آثار سالم و در عین حال مناسبی به برای جامعه ارائه گردد.
سید محسن مروجی  افزود:  مرکز رسانه های دیجیتال تمامی مباحث مربوط به حوزه رسانه های دیجیتال را هدایت، نظارت و نیز قانون گذاری می کند.
وی به رویکرد مرکز گسترش رسانه های دیجیتال در جشنواره امسال اشاره کرد و  اظهار داشت: در جشنواره امسال , دو بخش هنرهای دیجیتال و دانش آموزی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است .
به گفته وی بخش دانش آموزی برای اولین بار است که در این جشنواره راه اندازی شده و به نام تولیدات دانش آموزی و فرهنگیان نام گذاری شده است.
مدیر بخش تولیدات دانش آموزی و فرهنگیان با بیان اینکه  در این بخش تولیدات دانش آموزان در خصوص رسانه های دیجیتال جمع آوری می شود , در تشریح هدف برگزاری این جشنواره به فعال سازی دانش آموزان در تولید نرم افزار و تولید محتوا و شناسائی افراد با استعداد به منظور الگوسازی برای دانش آموزان اشاره کرد.
مروجی اضافه کرد:برنامه های ویژه ای از جمله اردوهای یک روزه دانش آموزی در نمایشگاه رسانه های دیجیتال زیر نظر راهنماهای آموزش دیده در نظر گرفته شده است که پس از آن  دانش آموزان به غرفه اختصاصی خود می آیند و در کارگاه های نیم و یک ساعته حضور می یابند.
سید محسن مروجی گفت: کارگاه های یک روزه هم تحت عنوان کارسوق تعبیه شده که دانش آموزان با ثبت نام در آن از امکانات آموزشی در زمینه های بازسازی و تولید فیلم، پویا نمایی و... بهره می برند. همچنین برنامه های مشاوره، هدایت و بحث های پرورشی فرزندان ویژه والدین برگزار می شود.
وی افزود: حدود 200 اثر به این بخش ارسال شده که به آثار برگزیده جوایزی اعطا می شود و همچنین بسته های آموزشی نیز برای کسانی که نمی توانند از این کارگاه ها و نمایشگاه استفاده کنند طراحی شده که در دسترس آنها قرار می گیرد.
مروجی اشاره داشت: دانش آموزانی که در حوزه طراحی بازی و  سایر  حوزه ها فعال هستند و شناسائی شدند در طول جشنواره در حال تولید آثار می باشند .
به گفته وی  دانش آموزانی که استعدادهای آن ها شناسایی شده به مراکز آموزشی مرتبط معرفی می شوند و یک عده ای دیگر نیز در مراکز تحت پوشش مرکز رسانه های دیجیتال به نام شبکه ملی فرهنگ نیز آموزش می بینند و حمایت می شوند.
وی ادامه داد: این شبکه تا پایان سال نیز در حدود 500 نقطه در کشور راه اندازی می شود و در این بخش حمایت کننده هایی  چون اتحادیه های دانش آموزی، موسسه تبیان و... ما را همیاری دادند.
مدیر بخش هنرهای دیجیتال مرکز گسترش رسانه های دیجیتال در خصوص این بخش در جشنواره امسال توضیح داد: هنرهای دیجیتال متشکل از پویا نمایی، عکاسی دیجیتال، نقاشی دیجتیال، ویدئو آرت و... که به آن به اصطلاح هنرهای دیجیتال اطلاق می شود. و اصولا به تمامی هنرهای دیجیتالی گفته می شود که هنوز به طور کلان به آن پرداخته نشده و خیلی نمایان نیست و حال اینکه می تواند برای خود بخشی مجزا و کامل باشد.
وی ادامه داد: امسال تلاش بر این است آخرین فناوری های این عرصه، در این نمایشگاه عرضه شود و همچنین بحث های آموزشی و نشست هایی برای هم اندیشی بیشتر برگزار گردد.
مروجی در بخش دیگری از صحبت هایش بیان کرد: فلسفه هنر بخشی دیگری است که در این دوره حضور پررنگی دارد و مانند تمامی هنرها، هنرهای دیجیتال نیز فلسفه خود را دارد و با طرح این موضوع خواستیم نگاه متفاوت ورای بحث تکنیک و فنی به هنرهای دیجیتال داشته باشیم.
وی از نام گذاری بخش هنرهای دیجیتال به نام شهید مرتضی آوینی خبر داد و عنوان کرد: جشنواره امسال و بخش هنرهای دیجیتال به نام هنرهای دیجیتال با رویکرد و نگاه شهید آوینی نام گذاری شده است که با نگاه و اندیشه شهید آوینی یک سلسله نشست هایی برگزار می شود که در آن فضا محتوایی ارائه می شود که سعی می کنیم یک نگاه نقادانه، جستجوگرانه و چالش برانگیز در این حوزه داشته باشیم.
مدیر بخش هنرهای دیجیتال در مورد بخش پویا نمایی توضیحاتی بیان کرد: امسال در بخش پویانمایی استقبال بیشتری شده و آثار خوبی که در سطح کشور مطرح هستند در این بخش شرکت کردند، بخش پویانمایی جشنواره رسانه های دیجیتال جایگاه خود را در بین جشنواره های این حوزه باز کرده است.
مروجی اضافه کرد: یکی از بخش های دیگری که در این دوره بیشتر مورد توجه قرار گرفته بخش جلوه های ویژه است، با توجه به آن جشنواره تخصصی در این حوزه نداریم، در این بخش نیز فیلم های سینمایی خوبی شرکت کردند، مبحث جلوه های ویژه در این از جشنواره به بخش های دیجیتال می پردازد.
سید محسن مروجی عنوان کرد: بزرگترین انیمیشن سازهای ایران در این دوره از جشنواره شرکت می کنند. آموزشگاه هایی که در زمینه انیمشین و هنرهای دیجیتال فعالیت در این نمایشگاه حضور دارند و نیز شرکت هایی که آخرین فناوری های سخت افزاری در حوزه دیجیتال ارائه می کنند به عرضه محصولات خود می پردازند.
وی در خصوص کارگاه ها و نحوه برگزاری آنها اذعان داشت: کارگاه هایی در نظر داریم که مطعاقبا از فهرست آنها بر روی سایت های dmf.ir و ershadit.ir قرار می گیرد که متقاضیان می توانند از طریق این سایت ها پیش ثبت نام می کنند و با این وجود در این کارگاه ها شرکت کنند.
همچنین کتابچه ای در اختیار عموم قرار می گیرد که بحث های هنرهای دیجیتال با رویکرد فلسفی تر و هنری تر نیز مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
مروجی در پایان اظهار امیدواری کرد که نهادهای مرتبط با این جشنواره از جمله آموزش و پرورش و صدا و سیما همکاری های بیشتر و مفید در برگزاری هر چه بیشتر این جشنواره و نمایشگاه داشته باشند.
روابط عمومی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال
۲۲ شهریور ۱۳۹۰ ۱۱:۲۰
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500