• اخبار

زارع پور : مراکز فرهنگی دیجیتال باید محلی امن برای خانواده ها باشد؛

زارع پور : مراکز فرهنگی دیجیتال باید محلی امن برای خانواده ها باشد؛
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین کارگاه آموزشی "شیوه اداره مراکز فرهنگی دیجیتال" گفت: امروزه مهمترین فضاهای فرهنگی جهان مبتنی بر فناوری اطلاعات است و کشورهای مختلف دنیا برای ترویج فرهنگشان از این فضا استفاده می کنند.
به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال،  عیسی زارع پور  ادامه داد: کشور ما در این زمینه مستثنی نیست و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این عرصه تلاش کرده است تا ساز و کار مورد نیاز را پیش بینی کند.
وی در این کارگاه که دیروز در محل مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور ریاست مرکز و جمعی از  نمایندگان استانی مراکز فرهنگی دیجیتال برگزار شد با اشاره به اهمیت توجه کردن و سامان دادن به این فضا، اظهار داشت: با وجود اینکه این فضاها مجازی هستند اما تاثیرات آنهابر افراد به ویژه کودکان و نوجوانان از طریق بازی ها کاملا واقعی است.
وی فضای مجازی را تعاملی دانست و گفت : کاربر حجم عظیمی از اطلاعات را در آن به اشتراک می گذارد که این شرایط بستری را برای جرایم و ناهنجاری های اجتماعی به وجود آورده است و باید توجه ویژه ای به سامان دادن این فضا شود.
به گفته زارع پور, در سال های اخیر به شکل قابل توجهی فضای رسانه های دیجیتال از بی قاعدگی درآمده و سامان دهی شده است.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال تصریح کرد : در کشور حدود 20 کارخانه تکثیر لوح فشرده وجود دارد که روزانه 2 تا سه میلیون سی.دی خام  و غیر خام تولید می کنند این کارخانه ها در گذشته هیچ مجوزی نداشتند اما در حال حاضر، همه شناسنامه دار هستند و برای فعالیت خود تحت نظارت عمل می کنند .
زارع پور با اشاره به راه اندازی مراکز فرهنگی دیجیتال سراسر کشور گفت: تلاش می کنیم بستری را فراهم کنیم تا محصولات سالم دیجیتال به دست مردم برسد، چون مردم از خدماتی که در این زمینه فراهم شده است اطلاع ندارند و سیستم عرضه مناسبی هم برای نرم افزار های فرهنگی وجود ندارد که البته سامان دادن این بخش نیز تا پایان سال با همکاری مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال،  وزارت بازرگانی و نیروی انتظامی انجام می شود.
وی با اشاره به فضای رسانه های بر خط بیان کرد: صفحه پیوندها، سایت های مفید را به مردم معرفی می کند و گرچه این صفحه در هنگام فیلترینگ به نمایش درمی آید، اما بررسی ها نشان داده  که بیش از 30 درصد مراجعات به این صفحه بر اثر جستجوی مردم برای یافتن "سایت های مفید" بوده است. این سایت هر لحظه به روز می شود و تا کنون حدود 2 هزار لینک سایت های مفید در آن قرار گرفته است.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: به دنبال این هستیم تا مراکز فرهنگی دیجیتال سراسر کشور به محلی امن برای رجوع خانواده ها تبدیل شود و انتظار داریم تا این مراکز کار تبلیغ و ترویج محتوای مفید رسانه های دیجیتال را بر عهده بگیرند.
زارع پور تصریح کرد: در حال پیگیری هستیم تا این مراکز فرهنگی دیجیتال، همکار پیش خوان دولت هم باشند و خدمات آنها را به خانه ها بیاوریم تا محل مراجعه مردم شود و در این زمینه نیز اکنون در حال رایزنی با سازمان تنظیم مقررات هستیم. به علاوه یارانه هایی را به این فضاها اختصاص می دهیم تا محصولات با قیمت کمتری ارائه شوند و مردم به محصولات مفید فرهنگی دیجیتالی با صرف کمترین زمان و هزینه دسترسی پیدا کنند.
در ادامه کارگاه آموزشی , دبیر اجرایی شبکه ملی فرهنگ ، نیز گفت: مراکز فرهنگی دیجیتال، علاوه بر بخش فروش و توزیع محتواهای مفید تولید شده، دارای بخش ارایه اینترنت پاک، آموزش و کارگاه تولید هستند و افرادی که نیاز به آموزش کاربردی دارند می توانند در این مراکز ثبت نام کنند و از آن بهرمند شوند.
مهدی میلانی زاده با اشاره به کارگاه تولید بیان کرد: ابزارهایی در اختیار هر مجتمع قرار می گیرد تا ایده هایی که در زمینه نرم افزار، انیمیشن و بازی در آن مطرح می شود را تبدیل به یک خروجی قابل استفاده برای مردم کند. برای مثال می توانند نرم افزاری برای معرفی استان و شهر خود تولید کنند که البته این نرم افزار ها شامل محتوای مختلف دیگر هم می توانند باشند که در این زمینه مجتمع های تخصصی برای نرم افزار اسلامی، موبایل، بازی و ... ایجاد کرده ایم که مطابق برنامه تعداد این مراکز را افزایش خواهیم داد.
مدیر اجرایی شبکه ملی فرهنگ بیان کرد:انواع مراکز فرهنگی دیجیتال شامل خانه های فرهنگ دیجیتال و مجتمع های فرهنگ دیجیتال می شود که این مجتمع ها در دو بخش شهری و استانی فعال هستند. مجتمع ها استانی وظیفه پشتیبانی مراکز فرهنگی دیجیتال هر استان را بر عهده دارند و  تعامل آنها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به سایر مجتمع ها بیشتر است.
میلانی زاده با اشاره به خانه های فرهنگی دیجیتال نیز افزود: این خانه ها وظیفه ارائه و معرفی نرم افزار های تولید شده ، جذب نیرو، تیم سازی و معرفی استعداد ها را بر عهده دارند و شرایطی را فراهم می کنند تا افراد استعدادهای خود را در این خانه ها نشان دهند و از امکانات موجود استفاده کنند؛ به عبارتی از اصلی ترین وظایف این خانه ها، کشف استعدادها است تا اگر کسی در نقطه ای دور افتاده، ایده ای دارد و می خواهد آن را عملی کند، بتواند در این زمینه کار کند.
وی توضیح داد: سال گذشته 10 مرکز را به صورت پایلوت راه اندازی کردیم که این مراکز تولیدات خوبی داشتند برای مثال مجتمع وحدت کرمانشاه، تا کنون سه محصول تولید کرده است. این محصولات در زمینه معرفی علما و جاذبه های تاریخی این استان است و اینکه این چنین نرم افزار در همان استان تولید شده، مسلما شامل اطلاعات بیشتر و دقیق تری هستند. در این زمینه حتی می توان از فضای هر استان و آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری آنها به منظور طرحی فضای بازی ها استفاده کرد.
میلانی زاده خاطر نشان کرد: آنچه از این مجتمع های فرهنگی دیجیتال انتظار می رود با آنچه از شرکت های کامپیوتری که سیستم اتوماسیون و یا پرتال طراحی می کنند، متفاوت است و کار کرد آنها باید در چارچوب شبکه ملی فرهنگ باشد.
روابط عمومی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال
۲ مرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۴۱
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500